GENÇ KRİSTAL YARATICILIK YARIŞMASI

                            

Genç Kristal Yaratıcılık Yarışması Sona Erdi!

Kazananlara buradan ulaşabilirsiniz!

------------------------------

Genç Kristal 12 Ekim’de Kristal Elma'da!

Yapı Kredi Play’in desteklediği Genç Kristal'de üniversiteli gençlere ilham ve cesaret veren konuşmalar yer alacak.

Üniversitelilere yaratma heyecanı aşılayabilecek, henüz kendisi de 28 yaş altı olan, yaratıcı, girişimci, yatırımcı, sanatçı, üretimleri zengin ve özgün olan genç isimler 12 Ekim'de 10:00 - 14:00 arasında Kristal Elma'da. 

Bilet almak için  (Bilet Fiyatları: 50 TL + KDV)


Ayris Alptekin, Kurgucu, Yönetmen, Oyuncu

Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro Bölümü’nü bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nden mezun oldu. Ardından Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama Bölümü’nde “Yeşilçam’da Bir Müphem: Turist Ömer” isimli araştırma teziyle yüksek lisansını bitirdi. 2013 yılında Mavi Dalga (Zeynep Dadak, Merve Kayan) filminde rol aldı. “Ben Bir Slogan Buldum: Annem Benim Yanımda” isimli ilk uzun metraj belgesel filminin yönetmenleri arasında yer aldı ve kurgusunu üstlendi. 2016 yılında “Kot Farkı” isimli ilk kısa filmini yönetti. Emre Erdoğdu’nun filmi “Kar”ın (2017) kurgusunu yaptı ve bu filmle Adana Altın Koza Film Festivali’nde “En İyi Kurgu” ödülünü aldı. Disiplinlerarası bir şekilde akademik ve pratik çalışmalarına devam etmektedir.


Furkan Temir, Fotoğrafçı & Gazeteci

Gazeteci ve sanatçı (d.1995). Doğu Anadolu’da geçirdiği çocukluk yıllarının ardından belgesel fotoğrafa olan ilgisiyle kendi kendine fotoğrafçılığı öğrendi. Fotoğraf projeleri için Türkiye içinde ve dışında seyahat etti. Orta Doğu’daki insan topluluklarını odağına alan işlerinde resim, video, fotoğraf ve yerleştirmeler kullanıyor. Temir’in fotoğrafları The New York Times, TIME, CNN, Stern, Paris Match, Le Monde ve The Guardian’da basıldı. Almanya, İtalya, Fransa, Polonya ve Türkiye’de solo ve grup sergileri oldu. 140journos tarafından temsil ediliyor. 


Kadir Can Kırkkoyun, Game Developer

Kadir Can Kırkoyun, 1999 doğumlu ve Scode’un kurucu ortağıdır. Çorlu Ticaret Borsa Anadolu Lisesi’nden mezun olup Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım Mühendisliği'nde öğrenimine başladı, şu an ikinci sınıfta. Youtube partnerlik sistemleri, dijital tasarım gibi konular üzerinde çalıştıktan sonra asıl alanının yazılım olduğunun farkına vararak, bu alanda geliştirmeler yapmaya başladı. Scode, öğrencilerin ilgi alanlarına göre oluşturulmuş senaryolarla hem algoritma hem de programlama dili eğitimi sağlayan bir mobil eğitim teknolojisi ürünü. Öğrenci, örnek olarak uzay senaryosunu seçerek ilerliyor ve astronotun görevlerini kod yazarak tamamlıyor. Kadir Can ve ekibi Google Launchpad, Y Combinator Startup School, İş Bankası workup programlarından mezun oldular.


Kürşat Ceylan, WeWalk Kurucusu

Doğuştan görme engelli olan Kürşat Ceylan, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite yıllarında 50 bin başvuru içinden seçilerek YGA Liderlik Programı’na katılmaya hak kazanarak görme engellilerin sosyo-ekonomik gelişimi üzerine projelerde sorumluluk aldı 

Mezuniyetinin ardından Roche’ta çalışmaya başlayan Ceylan,aynı zamanda Gamze Sofuoğlu ile birlikte NtvRadyo’da “görmenin ezdiği diğer duyular” üzerine haftalık radyo programını hazırlayıp sundu. Aynı programla Sedat Simavi gazetecilik ödülüne layık görüldü.

2015 yılında Roche’taki görevinden ayrılarak YGA’da zamanında gönüllüsü olduğu görme engelli projelerine liderlik etmeye başladı. Sinemalarda sesli betimleme, kapalı alanlarda navigasyon, Akıllı Baston WeWALK gibi yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesinde farklı roller aldı. Bu teknolojilerle birçok uluslararası ödülü ülkemize getirdi; bu projeler uluslararası konferanslarda en iyi örnek uygulama olarak anlatıldı. (Edison Ödüller, Mobile World Congress Ödülleri, Birleşmiş Milletler)


Pelin Baykan, Anlatan Eller Kurucusu

6 Aralık 1994 doğumlu Pelin Baykan, İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü’nden mezun oldu. Şu an İstanbul Üniversitesi Sivil Toplum Kuruluşları ve Sosyal Sorumluluk Yönetimi programında yüksek lisans öğrenimine devam etmektedir. İşiten bir ailenin, işiten çocuğu olmasına rağmen bireysel bir istekle Türk İşaret Dili’ni öğrenen ve üç yıldır aktif olarak Türk İşaret Dili’ni kullanan sessiz matematiğin öğretmeni Pelin Baykan, eğitimde fırsat eşitsizliklerine çözüm getirmek için işitme engelli - sağır topluma TİD destekli eğitim veren Anlatan Eller sosyal girişimini kurarak yolculuğuna başladı. 


Umutcan Duman, Evreka Kurucu Ortağı

Evreka’nın kurucu ortağı ve CEO’su Umutcan Duman, 1991 yılında İzmir’de doğdu. İzmir Fen Lisesi’nden mezun olduktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’ni bitirdi. Bu esnada ulusal ve uluslararası çapta birçok organizasyonda yer aldı. Üniversite hazırlık sınıfında başladığı girişimcilik serüveni, iskolig.com’da yaptığı staj ve uzaktan çalışma sonrasında daha ciddiye döndü ve ilk girişimi olan Stajup’ı kurdu. Bu girişim, 8 ay içerisinde battıktan sonra bir gün bile ara vermeden hatalarından aldığı derslerle Evreka’nın kurulum sürecine başladı. 3,5 yıldır, ekibiyle birlikte 6 ülkede hizmet veren ve hızlı şekilde büyüyen Evreka'yı daha iyi noktalara getirmek için çalışıyor. 

Bireysel olarak, Türkiye’de verilen en prestijli burs olan TEV Üstün Başarı Bursunu almaya ve binlerce kişi arasından 40 kişinin kabul edildiği Girişimcilik Vakfı Fellow programına katılmaya hak kazandı. Bununla birlikte, 5 Yıl Türkiye Basketbol Federasyonu’nda basketbol hakemliği, TÜBİTAK Mentor programında eğitmenlik, ESTIEM’de (European Students of Industrial Engineering and Management) eğitmenlik ve mentorlük yapma tecrübeleri oldu. Founders Pledge imzalayıcısı olarak olası bir exit durumunda kişisel kazancının belli bir miktarını STK'lara bağışlayacağına dair bir söz vermiş oldu. Aynı zamanda TEV ile birlikte Türkiyemin Koşuları burs fonunu kurdu ve Türkiye'nin 81 ilinde koşarak gençlerin eğitimi için bağış toplamaya çalışıyor. 

Şu anda Evreka’nın CEO’su ve kurucu ortağı, TEV Türkiyemin Koşuları Burs Fonu koşucusu, bir kahve aşığı olarak hayatına devam ediyor. 


Banu Yelkovan, Spor Yazarı (Moderatör)

Gazeteciliğe Radikal gazetesinde başladı. Four Four Two'da genel yayın yönetmeni olarak çalıştı. CNN Türk ve NTV Spor'da spor programları yaptı. 2018 Dünya Kupası’nda Adidas markasının etkinlik moderatörlüğünü üstlendi. Çalışmalarına Socrates'in Almanca edisyonunun yazı işleri müdürü olarak devam ediyor. 

Banu Yelkovan, erkek egemen spor alanında ve özellikle de futbolda bir kadının bilgisi ve tutkusuyla başarılı olabileceğini gösteren önemli bir figürdür.


Murat Özyer, Basketbol Antrenörü

1966 İstanbul doğumlu Murat Özyer, Galatasaray Lisesi ve Marmara Üniversitesi İşletme bölümünü tamamladıktan sonra 2014 yılında Bilgi Üniversitesi'nde Interaktif Marketing Yüksek Lisansı yaptı. Evli ve bir çocuk babasıdır.

1983-1993 yıllarında Galatasaray Spor Kulübü’nün altyapıda her kategoride antrenörlük yapan Murat Özyer ayrıca Galatasaray Kadın Takımı yardımcı antrenörlük (1987-1988) ve Galatasaray Erkek Takımı yardımcı antrenörlük (1988-1990) görevlerinde bulundu. 1990 yılında ayrıca, Georgia Tech Üniversitesi'nde stajyer antrenör olarak da çalışan Murat Özyer, aynı yıl Galatasaray’a döndü ve Galatasaray Spor Kulübü altyapı antrenörlüğü (1990-1992), Galatasaray Erkek Takım yardımcı antrenörlük (1992-1993) görevlerinde bulundu.

1993-1996 yıllarında Ülkerspor’da altyapı organizasyonunda görev alan Özyer, 1996 - 2006 yılları arasında yine Ülkerspor’da A Takımında yardımcı antrenörlük görevinde bulundu. Bu süre içerisinde 1998 ve 2001 yıllarında şampiyonluk sevinci yaşayan Özyer, biri başantrenörlük olmak üzere iki kez de Cumhurbaşkanlığı Kupası kazandı. Ülkerspor’da 2002-2005 yıllarında yardımcı antrenörlük döneminin ardından Murat Özyer, 2005-2006 sezonunda başantrenörlük yaptı. 

Özyer ayrıca, 2007-2009 yıllarında Galatasaray’da, 2009-2010 sezonunda Türk Telekom’da ve 2011-2012 sezonunda da TED Ankara Kolejliler’de başantrenörlük görevlerinde bulundu. Çalıştığı bu dönemde TED Ankara Kolejlileri şampiyon yapıp Süper Lig’e çıkarmayı başardı.

2012-2015 yıllarında Galatasaray’da Basketbol Şubesi Koordinatörlüğü yapan Murat Özyer, bu görevi sırasında erkeklerde; 1 lig şampiyonluğu, 1 lig finali, 1 Türkiye Kupası finali, kadınlarda ise 1 Euroleague şampiyonluğu, 2 lig şampiyonluğu ve 2 Türkiye Kupası şampiyonluğu başarıları yaşadı.
Kulüp antrenörlüğünün yanında 1991-1998 seneleri arasında Alt Yapı Erkek Milli takımlarında, 1999-2002 seneleri arasında ise A Milli Takımda görev yapmıştır.

2010-2011’de SKYTURK TV’de, 2016-2018’de Sports TV’de basketbol yorumculuğu yapan Özyer, 2018 yılında Aydın Örs önderliğinde bir araya gelen TBF Eğitim Kurulu’nda genel sekreter olarak görev almaktadır.